FB PIXEL

Бъбречнокаменна болест – същност и лечение с Аюрведа

20.12.2021

Камъните в бъбреците са едно от най-честите и най-болезнени заболявания на пикочните пътища. Актуалността на проблема и необходимостта от ефективно лечение се определя от увеличаването на заболеваемостта, отбелязано в целия свят. 

Древната индийска наука за здраве и дълголетие Аюрведа може да помогне при бъбречнокаменна болест и да укрепи здравето ви.

Бъбречнокаменна болест - същност и лечение с Аюрведа

Какво представлява заболяването?

Бъбреците са изключително важен орган за правилното функциониране на организма. По форма те приличат на бобени зърна и са разположени от двете страни на гръбнака, зад корема. 

Бъбреците се грижат за пречистването на кръвта, като извеждат от тялото ненужните вещества с урината. Те участват в производството на хормони, регулират съдържанието на минерални соли. Според Аюрведа, бъбреците са питта орган и могат да бъдат увредени при дисбаланс на тази доша. 

Бъбречните камъни са твърда кристална маса, която се натрупва вътре в бъбреците. Те се образуват в резултат на кристализацията на минерали и отпадъци в урината, а могат да бъдат открити в пикочния мехур и в уретера.

Медицинският термин за камъни, открити в пикочните пътища, е уролитиаза. Урината съдържа химикали, които образуват камъни. Когато тези химикали не се балансират взаимно, се образуват кристали. 

Тъй като тези песъчинки продължават да растат, те образуват камъни. Те могат да бъдат с размер на глава на карфица и да преминават незабелязано в урината, или да са големи, до размера на портокал, като същевременно водят до силна болка и кървене, както и могат да блокират изтичането на урина. 

Това заболяване е известно в Аюрведа като Vrukka Ashmari, а древната наука за здраве може много да помогне за лечението му. 

Бъбречнокаменна болест - същност и лечение с Аюрведа

Причини за бъбречнокаменната болест и симптоми 

Честа причина за камъни в бъбреците е дехидратация или дисбаланс в телесните течности, което води до концентриране на урината. Усложнения  могат да възникнат и вследствие на хронични инфекции на пикочните пътища. 

Някои лекарства могат да влошат ситуацията, особено болкоуспокояващи, както и някои метаболитни заболявания, които може да са и наследствени. Други причини са хиперурикозурия и подагра.

Според Аюрведа, неправилното хранене и начин на живот водят до влошаване на трите доши и са причина за образуване на токсини (ама) в тялото. 

Те тръгват надолу по каналите, по които минава урината, където влошените доши в комбинация с нея, причиняват нейната кристализация, което води до образуването на камъни в бъбреците.

Ето някои от причините за камъни в бъбреците: 

  • Неправилно хранене и заседнал начин на живот 
  • Прекомерна физическа работа 
  • Прекомерна консумация на алкохолни напитки и кафе 
  • Увличане на тежки, мазни, сладки и несмилаеми храни
  • Недостатъчен прием на пресни зеленчуци, соли и алкални храни 
  • Пиенето на твърде малко вода 
  • Диета с високо съдържание на месо и домашни птици 
  • Редовен прием на лекарства, съдържащи калций, препарати с витамин D, аскорбинова киселина
  • Потискане на желанието за уриниране 
  • Заседнал начин на живот

Повечето хора с камъни в бъбреците в началото нямат симптоми. Организмът е склонен да отправя предупреждение още преди да се появи болка. 

Добре е да се посъветвате с лекар, ако чувствате постоянна умора, страдате от главоболие, по-сънлив сте от обикновено, ходите често нощем по малка нужда, имате подути крайници и очи. 

Обикновено първият симптом е внезапна, силна болка, която се появява, когато урината е блокирана от камък и когато се движи в пикочните пътища, причинявайки дразнене. 

Характеризира се с появата на остри спазматична болка в кръста, таза или долната част на корема, разпространяващи се в слабините, често придружени с гадене и повръщане, усещане за парене, чести позиви за уриниране, мътна урина с неприятна миризма и втрисане. 

По своя характер болката може да бъде остра и коликообразна или тъпа и постоянна. Острата и внезапна болка е известна като още бъбречна колика. 

Тя може да започне внезапно след физическо натоварване или пътуване с превозно средство. Коликата може да се появи и в спокойно състояние на човека през нощта, по време на сън без други провокиращи я фактори.  

Как Аюрведа може да помогне?

Аюрведа е древна наука за здраве, идваща от Изтока. Индийската система за дълголетен живот помага за превенция на общото здравословно състояние и за лечение на болестни нарушения, сред които и бъбречнокаменна болест. 

Разбирането на Аюрведа е, че е по-добре да се предприемат превантивни мерки, а не да се чака докато се появят сериозни симптоми като необичайно оцветяване на урината и  болка. 

Ранната диагностика, която древната индийска наука за здраве предлага, може много да помогне за предотвратяване и лечение на бъбречните заболявания още в първите стадии на развитие на болестта. Късната диагностика е предпоставка за задълбочаване на заболяването и образуването на големи камъни.

Лечението на камъни в бъбреците в Аюрведа включва използването на диуретици, лечебни билки, масажи и други терапии.

Бъбречнокаменна болест - същност и лечение с Аюрведа

Панчакарма терапията е ефективно средство за вътрешно пречистване на тялото, което стимулира възвръщането на силата му. Това е терапевтичен метод в аюрведичната медицина, който е свързан с дълбоко вътрешно въздействие. Целта е извеждане на токсините от определена част на тялото, след като е било подготвено с Пурвакарма терапии. 

Панчакарма коригира метаболизма и физиологичните процеси, а тялото се освобождава от тежки метали,  неразградени остатъци храна, радиоактивни агенти, свободни радикали, токсични вещества. 

Терапията подобрява храносмилането, клетъчните функции и общото здравословно състояние, в това число влияе благоприятно на бъбреците.

Според индийските лекари най-добри резултати за организма се постигат при съчетаване на лечебните методи на Аюрведа с процедурите за детоксикация –  терапиите Пурвакарма и Панчакарма, при спазване на здравословни правила за хранене. Много от Аюрведа терапиите помагат за отстраняване на токсините,  стимулиране на тъканите и облекчаване на болките.

Бъбречнокаменна болест - същност и лечение с Аюрведа

Хранителният режим е от изключително значение при бъбречнокаменната болест. 

Препоръчва се от менюто да се изключат редица храни като :

  • месо и месни продукти
  • риба 
  • пиле
  • яйца 
  • хайвер 
  • сланина 
  • свинска мас 

Не е желателно да се консумират също така :

  • гъби 
  • чесън 
  • лук 
  • спанак 
  • картофи 
  • домати 
  • патладжани 
  • ряпа 
  • карфиол 
  • люти чушки 

През зимния сезон не се изкушавайте от туршиите. Не се препоръчват също черен чай, кафе, газирани напитки, цигари, алкохол и шоколад. От подправките изключете лютите и пикантните като черен пипер, синап, хрян, горчица, лют червен пипер. 

Препоръчва се да се намали белият пшеничен хляб и солта, а също да се ограничи употребата на млечни продукти, а ако може въобще да се изключат.

Препоръчителна е консумацията на ечемик, джинджифил, кафяв и варен ориз. В същото време не забравяйте да пиете достатъчно вода всеки ден. Обикновено 1,5 до 2 литра вода на ден са достатъчни. Пийте повече течности, ако се потите много, работите на открито или в горещо време.

Бъбречнокаменна болест - същност и лечение с Аюрведа

Препоръчват се чайове съдържащи :

  • магданоз 
  • кориандър 
  • лимонова трева 
  • коса от царевица

Има и билкови лекарства, които могат да помогнат при камъни в бъбреците. Тези препарати са приготвени от подбрани лечебни треви при стриктно следване принципите на Аюрведа. Всички билкови лекарства са 100 процента чисти, естествени и вегетариански, без съдържание на химикали, добавки или консерванти и са безопасни за употреба.

Билкови лекарства подпомагащи бъбречнокаменната болест 

Cyston

Cyston е аюрведична смес от билки и минерали, която естествено подпомага здравето на пикочните пътища и помага за поддържане на нормален състав на урината и целостта на лигавицата.

Cyston Forte

Cyston Forte е мощно средство при камъни в бъбреците. Използва се за облекчаване на болката и спазмите, причинени от заболяването.

Пунарнава 

Пунарнава се използва при лечение на бъбречни заболявания, ревматизъм, чернодробни заболявания и др.

Преди приема на лекарствени средства непременно се консултирайте със специалист.

Режимът на почивка и сън също е от голямо значение за възстановяването на организма. Осигурете достатъчно сън на организма, за да може да възстанови силите си. 

Здравето на вътрешните органи зависи и от двигателната активност – разхождайте се сред природата винаги, когато имате възможност. Йогата и медитацията са ценни оръжия в укрепването на здравето и борбата срещу болестите.  

Снимки: ayurvedabansko.bg и pixabay.com

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *