FB PIXEL

Моринга

22.08.2022

Характеристика на билката

Моринга е растение, което расте в подножието на Хималаите и в Африка. Местните хора го наричат “дървото, което никога не умира” и “дървото-чудо”. Причината е, че то вирее дори в най-неблагоприятните и песъчливи почви, дори в условията на продължителна суша.

Моринга

Моринга е растение, което се причислява към т.нар. супер храни. В регионите, където се среща дървото, всички части от него биват използвани с различно предназначение от хората. От дървесината се прави строителен материал, листата се дават за храна на животните, а от семената на плодовете се избива масло за козметични цели.

Самите плодове са обвити от шушулки, които в Африка наричат “палки на барабан”. Те също се стриват и местните ги използват за подправка при готвене. Основно се прибавят за овкусяване на различни сосове, меса и варива. От листата се прави и чай. А плодовете на моринга имат специфичен вкус, който минава за пикантен и се доближава до този на хряна.

Предназначение и ползи

Моринга е високопротеинова храна. Изследвания на характеристиките на плодовете показват, че в тях има четири пъти повече калий, отколкото в бананите, два пъти повече фибри от овеса и два пъти повече витамин А, отколкото в морковите.

Моринга

Интересно е, че растението се използва и като филтър на водата от местното население. Правят се много научни проучвания, с цел използването на дървото-чудо за филтриране на замърсена вода и превръщането й в годна за пиене. На този етап, познатият евтин и естествен способ е чрез стритата на прах моринга, да се улавят микрорганизмите във водатата от естествените водоизточници.

По този начин замърсяванията се утаяват и водата се избистря. Моринга обаче има не само пречистващо свойство, тя също така стерилизира водата. Затова се смята, че растението притежава и дезинфекциращи качества.

Как се прилага

Освен като храна моринга се използва и с лечебна цел. Тя е богат източник на протеин и е с добри хранителни качества. Установено е, че доставя на организма необходимите аминокиселини. Моринга е една от т.нар. мощни суперхрани като досега не са открити странични ефекти от нейния прием.

По отношение на лечебните свойства, които притежава растението, те са свързани с ускоряването на метаболизма, с регулирането на кръвното налягане, стимулирането на чревната активност. Освен това укрепва имунната система на човек и като повечето свръх полезни храни помага за пречистването на организма от натрупаните токсини. Лекарите я препоръчват на диабетиците.

Идеална е за захранването на злояди деца. Приета непосредствено преди лягане, тя е отлично средство срещу безсъние. Оказва укрепващ ефект върху имунната система.

Дървото-чудо намира широко приложение в познатите в аюрведа практики и терапии. Индийските лекари казват, че моринга е известна като средство и лечение на повече от три хиляди болести и състояния в човешкото тяло.

Кои части от моринга се използват с лечебна цел?

Листа

Свежите листа от моринга са отлично средство срещу главоболие. Достатъчно е да се натрият слепоочията с тях, за да се успокои болката и да се преодолее дискомфорта от нея.

Друго приложение на листата е направата на чай от тях. Отварата от моринга е полезна при стомашни проблеми, язва, гастрит, диария и други подобни оплаквания.

Освен всичко друго, свежите листа от моринга помагат при повърхностни рани, тъй като спират кръвообращението.

Цветове

Едно от добре познатите средства срещу цистит са цветовете на моринга. Доказано е още, че те увеличават кърмата на майките и качествата на естественото мляко.
В районите, където вирее дървото, местните хора правят отвара срещу настинка от тази част на растението.

Плодове

Те се използват при редица лечебни терапии, които най-често са свързани със ставни проблеми и за третиране на болезнени зони по тялото. Плодовете обаче първо трябва да се запекат, след това да се стрият добре, а после да се смесят с кокосово мляко. Готова смес се поставя върху проблемните зони при артрит, спазми, ревматизъм, кожни раздразнения, брадавици и циреи. С нея се правят компреси известно време.
От цветовете, както и от семената, се избива масло. То е средство за стимулиране работата на бъбреците, което се постига чрез масажи в областта на кръста.

Корен

Няма част от дървото-чудо, която да не се използва с една или друга цел. Коренът, подобно на листата и цветовете, оказва благоприятно влияние при проблеми с опорно-двигателния апарат. Той също се стрива добре, но вместо с кокосово мляко, се смесва със сол. Така получената смес се използва за налагане на болезнените зони при ревматизъм, болки в бъбреците, ставни проблеми.

Моринга

Кора

Тази част е установено, че е добро средство срещу стомашен дискомфорт. Всъщност кората помага за подобряване на храносмилането.

Смола

Смолата от морингата е с кръвоспиращи свойства, има също так диуретичен и противокашличен ефект.

Масло

Добитото от семената и плодовете масло намира широко приложение в козметиката. От него се правят подхранващи масла за кожата и за косата. Попада също така в основните съставки при направата на парфюмерийни продукти.

Как се употребява моринга като хранителен продукт?

Обикновено в кулинарията растението се използва под формата на прах от различните му части. Те трябва да бъдат стрити хубаво на прах и в това прахообразно състояние могат да се прибавят към сосове, гозби, чай, смути, супи и други.

Понеже вкусът на моринга е специфичен и напомня този на хряна, може да се овкуси допълнително с прясно изцеден лимонов сок или малко агаве за сладост. Под формата на прах лечебната билка се използва като лосион за тяло. Достатъчно е малко смес да се смеси с масажно олио. Подходящо е и за маски на косата, тъй като й придава жив и бляскав вид.

Моринга

Рецепти с Моринга

Полезни мъфини с екзотичен вкус

Тази рецепта е подходяща за деца и възрастни. Моринга придава съвсем леко осезаем специфичен вкус и допринасят за доброто храносмилане.

За тази рецепта са необходими следните продукти:

220 грама пълнозърнесто тесто
3 супени лъжици кокосово мляко
150 мл ядково мляко
по две чаени лъжички сода и стевия
по една чаена лъжичка бахар, смляна натурална ванилия, индийско орехче и прах от моринга по желание
80 грама червени боровинки или други пресни плодове

Всички съставки се смесват добре като първо се прибавят сухите, а след това и течните продукти. Накрая се слагат плодовете.
Формичките е добре да не бъдат пълнени съвсем догоре, за да има място да се надигне печивото. Мъфините се пекат на загрята фурна на 180 градуса за около 25-30 минути.

Смути с моринга

Към любимото си смути може да добавите една чаена лъжичка моринга на половин литър течност. Напитката ще е има благоприятно въздействие върху стомаха.

Хранителна зеленчукова супа от далечните Хималаи

За тази рецепта са необходими около 50 грама целина, още 50 грама почистени моркови, една главичка лук, десетина резенчета сушени домати, две скилидки чесън, сол и черен пипер на вкус плюс една чаена лъжичка моринга. Когато супата е готова тя може да се подправи със шепа пресни подправки по ваш вкус – магданоз, босилек, мента, джоджен и други.

Всички зеленчуци се нарязват и се прибавят в около литър вряща вода. След първите десет минути се добавят сушените домати, солта и чения пипер. Сместа ври около още петнайсетина минути и когато малко истини се пасира добре.

Връща се на котлона за минута-две и тогава се овкусява с моринга, както и с нарязаните зелени подправки. По ваш вкус може към всяка порция да се добави супена лъжичка прясно изцеден сок от лимон.

Екологично чисти растителни продукти може да се намерят в специализираните аюрведа центрове и клиники като Аюрведа София и Аюрведа Банско.

Снимки: Pixabay.com

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *