FB PIXEL

Боб мунг в аюрведа – как действа и какво лекува

08.06.2020

Боб мунг в аюрведа - как действа и какво лекува

В индийската философия са много уважавани селскостопанските култури, които не само че не ни вредят, но и ни носят безброй ползи. Едно от ключовите растения в рецептурника на аюрведа е бобът мунг (на лат. Vigna radiata), наричан още боб мунг, индийски боб или папуда. През вековете неговата популярност се е разпространила и в кухните на Китай и други страни в югоизточната част на Азия.

През последните десетилетия той се използва все повече по широкия свят, като вече е достигнал и у нас. Много диетолози казват за него, че е суперхрана и има редица доводи в полза на това твърдение.

Боб мунг не е пряк роднина на белия боб, който сме свикнали да ядем у нас (Phaseolus vulgaris). Макар и двете да са отсемейство Бобови, зрелият фасул, който познаваме в България, принадлежи към рода Фасул, докато бобът от сорта мунг е от рода Вигна. Поради това двете растения колкото си приличат, толкова и се различават помежду си.

Корелация лесно можем да намерим в превъзходния базисен вкус, характерен за фасула и мунг боба. Естествено, той не е идентичен, но и в двата случая говорим за нискокалоричен протеин, достатъчен да ни набави основните нутриенти без много излишности, като същевременно донесе и чудна наслада за нашите сетива.

Боб мунг в аюрведа - как действа и какво лекува

Можем ли да хапваме боб мунг без притеснения за алергии и други неприятни ефекти върху нашето здраве? Подходящ ли е за всяка възраст? Има ли състояния, които можем да лекуваме с негова помощ и колко от него трябва да ядем, за да стане това?

Ще се опитаме да дадем отговори на всички тези въпроси, като гарнираме и с няколко интересни начина да прибавим тази култура към своето меню.

За какво се използва в аюрведа боб мунг?

Аюрведа е наука за здравето на тялото и духа, като тя се концентрира не само върху неговото лечение, но и върху методите за профилактика, един от които винаги е бил и ще си остане нашият начин на хранене. Още древните индийци са знаели, че това какво ядем е основополагащо за това как ще се чувстваме.

Заради това те са разработили някои от най-добрите рецепти с помощта на най-полезните селскостопански култури. Това ни дава възможността да се наслаждаваме на чудесна, вкусна и едновременно с това добра за нас храна.

Като една от тях със сигурност може да се определи боб мунг. Той е един от най-добрите източници на растителен протеин, които можете да намерите някъде. В аюрведичната кухня е почитан като една от ключовите храни. Той има леко сладък вкус и е изключително наситен с хранителни и лечебни качества. Боб мунг може да се комбинира с други бобови, а също и със зърнени култури, и, разбира се – с всякакви зеленчуци.

Особено с ориза са много добър тандем. Двете заедно са една от често използваните съставки за направата на кичди или китчаринай-полезното ястие в аюрведа. Сварени, зърната му могат да се прибавят към всяка свежа салата. От тях може да се приготви вкусна супа или да се пасират и прибавят към доматен или друг сос. В днешно време на базата на боб мунг се създават дори чипс и други бързи снаксове.

Този сорт боб има забележително високо съдържание на фибри, както и на витамини като почти всички от B комплекса, а също така и минерали като манган, магнезий, желязо, цинк и фосфор. Още една от най-полезните характеристики на този фасул е и богатството му на аминокиселини. Поради това той намира приложение не само в кулинарията, но и в традиционната индийска медицина.

Какво можем да излекуваме с диета от боб мунг?

Боб мунг в аюрведа - как действа и какво лекува

През юли 2019 година Медицинското училище на Харвард обявява боба мунг за растение на месеца заради множеството здравословни ползи, които то носи. Подобно високо признание той вече е получил в аюрведа преди няколко хилядолетия.

Консумацията на боб мунг ни помага да се предпазим от слънчев удар, например. Това е чудесно свойство, което е открито още в древността и поради това е допринесло за популярността на продукта в много от горещите части на азиатския континент. Той не замества водата, но е чудесна алтернатива на всички други по-тежки храни, за които можете да се сетите.

Спазването на стриктенрежим с мунг боб може да помогне за намаляването на т. нар. “лош” холестерол, чието натрупване може да доведе до много сериозни сърдечни проблеми.

Поради голямото количество магнезий, калий и фибри, което съдържа, мунг бобът понижава кръвното налягане. Също така, въпреки относително сладкия си вкус, той намалява нивото и на кръвната захар и подобрява действието на инсулина. Това го прави подходяща храна за приемане от диабетици.

Тъй като боб мунг е богат на полезни вещества и същевременно е ниско калоричен, много разпространени са аюрведическите диети на негова основа или на основата на китчари, едно от най-прочутите ястия с негово участие. Друга известна рецепта, която може да се приготви с боб мунг, е индийският мунг дал – топла и ароматна, тази вегетарианска супа възстановява тялото и утешава духа.

Освен всичко това растението има също и антибактериални свойства. Действието му е изключително пречистващо за храносмилателната система, а по този начин и за целия организъм. Идеален начин е да подобрим статуса на имунната си система, особено когато искаме да се преборим с вирусите.

Препоръчва се жените да похапват този боб, когато се борят с болки или друга симптоматика на предменструалния синдром.

Боб мунг е препоръчителен елемент от менюто на всички пациенти с онкологични заболявания. Съпътстващият му прием доказано намалява неприятните ефекти от лъче- и химиотерапията, а някои изследвания дори доказват, че той може да действа потискащо на туморните образувания.

Как можем да го консумираме?

Боб мунг в аюрведа - как действа и какво лекува

Аюрведа готвачите ни съветват да похапваме бобчетата мунг по възможност покълнали. Практиката е такава, защото именно тогава тяхното съдържание на антиоксиданти и аминокиселини в него е най-високо, а калориите са най-малко.

Аюрведа вярва в консумацията най-вече на пресните храни, които не са преминали през обработка. Доказано е, че сурови те са много по-ефикасни за подобряването на здравословното ни състояние. Въпреки това бременните трябва да избягват яденето на суров боб мунг поради риск от бактериални инфекции.

През този период няма проблем да ги приемате изсушени или сготвени. Пудрата от мунг боб също има сравнително добри характеристики. Макар и да не е толкова потентна, колкото свежите зърна, тя е удобна и можете да я прибавяте към всякакви храни удобно и бързо.

Боб мунг в аюрведа - как действа и какво лекува

За хората, които нямат някакви специфични оплаквания и просто желаят да добавят тази полезна добавка към менюто си, имаме чудесни новини! Боб мунг може да се слага под формата на паста в най-различни вкусни, полезни и диетични десерти от традициите на аюрведакейкове, сладки кашички, пудинги, бонбони и т. н. За приготвянето на сладкиши можем да комбинираме боб мунг с кокосово мляко, алое вера, мед и много други.

За да бъде вкусен бобът мунг, преди приготвяне е най-добре той да се накисне във вода поне за няколко часа. Ако нямате време за това обаче, можете просто да го измиете щателно с хладка вода.

Боб мунг в аюрведа - как действа и какво лекува

Друго голямо предимство на това растение е, че зърната му се варят доста бързо в сравнение с други – в рамките на 20 – 30 минути. Това го прави лесно постижима храна за домашно готвене дори в условията на стресов и забързан живот.

Има ли някакви противопоказания, за които трябва да знаем?

Боб мунг е безвредна храна с изключително положително въздействие върху организма. Той може да се приема както от малки деца, така и от възрастни хора, дори е особено подходящ заради лесната си смилаемост. За разлика от нашенския зрял бял боб или фасул, който натоварва храносмилането, Vigna radiata се възприема много леко от всеки стомах и се препоръчва дори и за най-малките, а също и за възрастните хора и тези с чувствителна храносмилателна система.

 За бременните боб мунг е особено подходящ. Благодарение на високото си съдържание на витамин Б9, наричан още фолий, той предпазваща развиващия се плод от редица малформации в областта на мозъка и на гръбначния стълб, както и от спонтанен аборт по време на първия триместър. По време на бременността на много жени по света се предписва като хранителна добавка синтетичният еквивалент на фолия – а именно добре познатата ни фолиевата киселина.

Аюрведа съветва да не спираме да приемаме натурални източници на витамин Б9 успоредно с таблетките фолиева киселина, изписани ни от лекарите. Препоръчителната дневна доза от него в периода на бременността и непосредствено преди нея възлиза на 400 микрограма, а приемът на фолий от естествени източници няма да представлява проблем нито за майката, нито за бебето.

Единственото, което бременните дами задължително трябва да помнят, е, че сурови, зърната на този сорт боб могат да крият бактерии и други недружелюбни организми.

Разбира се, въпреки че може да се похвали с изключително богатото си съдържание на полезни компоненти, боб мунг не е напълно достатъчен сам по себе си да изхрани човек. Изключение може би правят напредналите и активно практикуващи последователи на ученията йога и аюрведа.

При всички случаи трябва да имаме предвид, че режимите, които избираме да спазваме, и тяхната продължителност трябва да бъдат съобразени със строгата индивидуалност на всеки един пациент, както и да се редуват с периоди с по-разнообразна храна. Най-добре е боб мунг да се използва като съставка на богати вегетариански ястия, например китчари в комбинация с ориз, къри и много зеленчуци.

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *