FB PIXEL

Какво е абянга масаж?

16.01.2020

Абянга (или абхянга) на санскрит буквално означава “масаж с масла”. Той се среща като част от панчакарма терапиите в аюрведа, а може да бъде и разглеждан като един  от всекидневните ритуали диначаря, предписвани от древната индийска медицина. Първоначално практиката се е използвала за напояване на тялото с лечебни масла с помощта на аюрведичен масаж.

 

Има много вариации на абянга, но всички преследват едни и същи цели. Тази аюрведична процедура лекува всички органи и системи, действа върху различни мускулни групи, отпуска тялото, освобождава ума от обсесивни мисли и суети и помага да се отървете от психоемоционалния стрес. Аюрведичните масажи премахват блокажите и така дават възможност за безпрепятствен транспорт на хранителни вещества. Смята се също, че дълбокото омазняване предотвратява проникването на замърсители в тялото.

абянга масаж

 

 

Как действа?

 

Абянга е  много популярен тип индийски масаж в Аюрведа. При правилен подбор на масажът абянга може да изиграе много голяма роля за възвръщането на баланса на дошите в нашето тяло. Аюрведичният масаж абянга е от безценна полза не само за физическото, но и за финото тяло, което се потвърждава от традиционните аюрведически текстове.  Ефектът от масажа е поразителен. Тялото придобива здравословен тонус.

 

Активно се извличат токсини и други вредни вещества, които често са причина за различни заболявания. Тялото става силно и гъвкаво поради дълбокото въздействие върху мускулите. Подобрява се кръвоснабдяването на всички органи, поради което те получават много повече кислород и хранителни вещества, необходими за пълноценната им работа. Усещането за постоянна умора отминава. 

 

Ежедневно, изпълнявайки масажен ритуал, човек се зарежда с енергия, така че неговата ефективност и издръжливост през деня да бъдат високи. По време на абянга възникват невероятни усещания и емоции. Всички тревоги напускат ума, идва спокойствие и мир, увеличава се устойчивостта на стрес.  Освен това сънят се нормализира. Подобрява се състоянието на ставите и сухожилията, премахват се болки от различно естество.

 

Процесът на стареене значително се забавя, така че човек да изглежда и да се чувства млад колкото е възможно по-дълго. Зрителната острота се увеличава. Работата на ума се ускорява, вниманието и паметта се подобряват.

 

Кожата става тонизирана и еластична.  Един от най-приятните “странични ефекти” от терапията, например, е прекрасният вид, който добива нашата кожа вследствие на тази терапия. Това се дължи на овлажняващото и подхранващо действие на съставките. Бръчките се изглаждат, здравият цвят на кожата се връща, нейната сухота се елиминира.

абянга масаж

Масажът на главата заслужава специално внимание.  Това е невероятно блаженство!  Скалпът, лицето, шията и раменният пояс внимателно се обработват.  Благодарение на абянга на главата неврологичните разстройства, мигрена и безсъние ефективно се елиминират.

Също така, отделна процедура трябва да включва масаж на краката и ръцете, в които са концентрирани много жизненоважни рефлексни точки. Ако вземете предвид отзивите на тези, които редовно практикуват масаж абянга, те свидетелстват за неговата безусловна полза.

 

За кого е предназначена и защо?

 

Абянга е изключително подходяща терапия за хората, при които са повишени нивата на вата доша в тялото. Масажът всъщност има тридошови свойства – това ще рече, че е добър за балансирането на всеки човек.

 

Въпреки това съставът на маслата, които трябва да се използват, варира. Именно по тази причина, когато ни предстои да се подложим на масажа, е особено важно да определим каква е нашата конституция, т. е. коя е дошата или дошите, които преобладават при нас съответно в състояние на покой и в момента на установения дисбаланс.

абянга масаж

Какви са показанията за абянга?

Масажът е препоръчителен:

  • когато пациентът има суха кожа;
  • когато пациентът е от вата пракрити (конституция) или с вата викрити (болести, причинени от нарушена вата) като амавата (ревматоиден артрит) и ишиас;
  • при мускулна слабост и мускулна дистрофия;
  • при нервни и нервно-мускулни нарушения.

Абянга помага при поликистозно заболяване на яйчниците, а също и за тонизиране на корема на жените след раждане и за премахване на белезите.

Както и повечето аюрведични лечения, абянга е малко вероятно да ни се отрази негативно по какъвто и да било начин. Въпреки това с внимание към масажа следва да подхождат възрастните пациенти, както и тези, които страдат или са прекарали сериозни заболявания като инфаркт на миокарда, инсулт, диабет, бъбречна недостатъчност, ускорен пулс или повишено кръвно налягане.

 

Най-добре е при наличието на някое от изброените или друго по-тежко заболяване, преди да се подложите на този или други панчакарма ритуали, да се посъветвате с лекуващия си лекар.

 

Не е подходящо да се подлагаме на абянга също и ако в момента имаме повишена телесна температура, или пък ни мъчи треска, по време на бременност или менструално кървене, а също и в случаите, когато у нас са повишени стойностите както на ама, така и на кафа доша едновременно, както и след като сме се подлагали на васти/басти терапия. Крайно важно е всичко това да бъде съгласувано с вашия аюрведа терапевт при изготвянето на индивидуалната програма.

 

 

Кога е добре да се прави и колко често?

 

Подходящо време за масажа абянга е след ставането сутрин. Той ще спомогне за изхвърлянето на токсините, които са се натрупали в организма през нощта. Масажът действа благотворно също, ако се извършва вечер, точно преди лягане. По този начин можем да постигнем максимално дълбочинен ефект на терапията и да подобрим съня.

 

Дори и да не е точно всеки ден, абянга е добре да се прилага регулярно – например серия от няколко масажа в течение на седмица или две. Най-добре е да обсъдите предварително с аюрведа специалист какъв би бил най-подходящият график за вас самите.

абянга масаж

 

 

С какво се извършва?

 

Индийският масаж абянга задължително се провежда с помощта на различни топли билкови масла, което значително засилва ефекта от процедурата.  Това могат да бъдат растителни масла (например сусамово или маслиново), масажни масла с растителни екстракти или ароматни етерични масла. Аюрведа придава голямо значение на лечебните билки.  Смята се, че ако добавите билкови екстракти към масажното масло, можете да получите двоен или дори троен ефект.

 

Известно е, че всяко растение има определени свойства. Влияние върху избора на масла има дошата, състоянието, а също зависи и от сезона. В зависимост от това коя доша не е балансирана, се предлага използването на различни композиции.

 

Кокосовото масло например има охлаждащ ефект. Ако добавим есенциите за релаксиращ ефект (мента, маточина, лавандула), тогава благодарение на индийския масаж с такива компоненти човек ще получи физическа и емоционална релаксация. Но, ако е необходимо да се постигне обратният ефект, тоест да се развесели и да се тонизира тялото, босилекът и маслото от розмарин са много подходящи.

 

Маслото от здравец и сладък портокал представляват „златната среда“, тъй като те дават точно това, което липсва, коригирайки баланса на дошата.  В допълнение, те излъчват “вкусен” аромат, който предизвиква въображение и креативност.

абянга масаж

Не се ограничавайте.  Можете да създадете маслена композиция, подходяща за вас.  Като основа можете да използвате масло от жожоба, маслина или бадем, към което трябва да добавите 5-10 капки от избраното от вас ароматно масло.

 

 

Подготовка преди абянга и какво да правим след това?

 

 

Вече разбрахме кои масла могат да се използват за аюрведични масажи. Преди да започнете такава програма е добре да направите някои неща предварително. Желателно е да се подложите на диета, която изключва месни и млечни продукти, за да се осигури по-лесно прочистване на червата.

 

Добре прочистените черва гарантират по-добър резултат за детоксикацията по метода Панчакарма. Препоръчително е да започнете да пиете топла вода (40 градуса по Целзий) сутрин, преди да си измиете зъбите. Две големи чаши – общо около 600 грама вода, е достатъчно количество.

 

След абянга масаж трябва да дадете на тялото си възможност да останете спокойни още 10-15 минути. След това трябва да се вземе душ или вана, но е желателно да не се ползват измиващи препарати. Накрая се подсушете с хавлия. Трябва да се продължи с диетата, като се избягват пържените и тестените храни, алкохолът и тютюнът. Не забравяйте да пиете много вода.

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *