FB PIXEL

Какво е кичари и за какво помага?

06.07.2020

Кичари (наричано още кхичди, кичри и др.) е ястие в традициите на индийската наука за здравето аюрведа. То се използва във всекидневното хранене на спазващите чист режим на хранене, а също и при определени лечебни диети, които се налагат за преодоляването на някои заболявания. Кичари означава смес, обикновено от два вида зърнени култури.

Какво е кичари и за какво помага?

 

Но кичари определено не е “болнична храна”. Това е един вкусен вегетариански деликатес, който в наши дни става все по-популярен по света и се предлага в ресторантите във всевъзможни варианти.

Все повече хора от западните култури дори се опитват да го готвят сами у дома. За мнозина той се е превърнал в любима храна, която често приготвят редом с обичайните ястия за собствената си кухня. Инспирирал е редица рецепти от фюжън кухнята. За вегетарианците това е една незаменима хранителна бомба, която ни дава всичко необходимо, без да съдържа никакво месо.

В Индия от хилядолетия се консумира кичари. Това е дълбоко заложено в традициите на местните – за тях е нещо като топлата супа за нас в Европа. На хинди думата означава буквално “смес” и с нея може да се назове всяко ястие, в което има ориз и някаква подправка или зеленчук. Рецептата се смята за основополагаща за правилното хранене и регулирането на функциите на стомашно-чревния тракт и отделителната система.

Практикуващите аюрведа още от древността са разбрали за огромното значение на метаболизма, усвояването на важните вещества от организма и изхвърлянето на ненужните и вредните (токсините, наричани ама) за нас. От тях зависи чистотата на кръвта ни, а съответно и на енергийните ни потоци и нашето общо благосъстояние. Още от древността аюрведа лекарите са препоръчвали да се яде кичари, защото са знаели, че това оказва косвено влияние върху абсолютно всяка част на тялото.

Какво е кичари и за какво помага?

Коя рецепта за кичари да изберем?

Има множество различни рецепти за приготвяне на кичари. Най-често в него присъства ориз от индийския сорт басмати или боб мунг дал (индийски боб). Второто зърно може да бъде, например, жълта леща, или пък сушен грах, а може комбинацията да е мунг дал и басмати ориз.

Към зърнената смес се прибавя микс от индийски подправки и малко пречистено масло (т. нар. гхи) или маслиново олио. В някои случаи към съставките за кичари готвачите прибавят и сладък картоф, който му придава наистина неповторим вкус. Някои състояния обаче не позволяват присъствието на подобни “екстри” в ястието, за да има то присъщото си благотворно действие.

Съгласувайте най-подходящата рецепта за вас с вашия аюрведа готвач или лекар в съответствие с вашите нужди. А ако нямате конкретни проблеми за решаване, можете да разработите най-различни свои начини да разнообразявате оризовата смес – като добавите бейби спанак или аспержи, пюре от моркови, или пък накълцани ядки и дори маслини.

В друг случай можете да изненадате гостите си с кюфтенца от кичари с млечно-ментов сос. Някои плодове като нар и манго също се съчетават добре с кичари за по-екстравагантния вкус.

 

Ползи за храносмилането

Пречистване на организма

Зърнените култури са много богати на фибри, което ги прави лесно смилаеми за стомаха и не го натоварват. За да има наистина лечебно въздействие обаче, кичари трябва да бъде приготвено много внимателно. Основополагащ фактор за ефикасността на ястието е подборът на подправките за него. Сред най-популярните подправки за кичари са куркумата и черният синап, а също така джинджифил, сминдух, кимион и други.

Какво е кичари и за какво помага?

Ценни хранителни качества

Според аюрведа, кичари има достатъчно полезни вещества, за да ни държи нахранени винаги, дори да не приемаме никаква друга храна. Има много дълбоко посветени, които са доказали това, подлагайки се на изпитанието да ядат само кичари в продължение на години, без да отслабнат съпротивителните сили на техния организъм. Напротив – тези хора изглеждат и казват, че се чувстват много по-здрави, отколкото преди са били.

Не е нужно и ние да стигаме до такива висоти в практиката, за да се насладим на лечебните ефекти на това блюдо. Един режим на кичари, изкаран в продължение на само няколко дни, може да направи чудеса не само за нашия външен вид, но и за здравето на организма ни. По този начин можем здравословно да се пречистим от токсините.

При някои хронични или по-сериозни заболявания специалистите може да предпишат и до три седмици режим с паузи, който е необходимо да се изпълни няколко пъти. През цялото време пациентът трябва да бъде наблюдаван. При здравия организъм за профилактика се препоръчва да се правят тридневни пречиствания с кичари от време на време.

Какво е кичари и за какво помага?

Енергийно въздействие на ястието

В аюрведа, както и във всички източни учения, храната се разглежда като много важен фактор, който оказва непряко въздействие върху нас на енергийно ниво. Чрез своите полезни за храносмилането качества, кичари въздейства не само върху тялото, но и върху нашия дух и ум.

В аюрведа кичари е сред списъка на тридошечните храни. Това означава, че яденето му действа балансиращо и на трите типа жизнени енергии (доши). Поради тази причина кичари присъства почти във всички хранителни режими, които аюрведа може да препоръча за различните заболявания.

На практика няма човек, за когото да не е добро това ястие. Ако се чувствате лениви, независимо дали това се дължи на системно преяждане или се корени в емоционалното ви състояние, няма нищо по-добро за вас от купа ароматно кичари.

 

Заболявания, при които се препоръчва кичари

Няма стомашно неразположение, при което да не може да ви помогне порция от това ястие. Поради своите прекрасни свойства кичари се препоръчва за консумация и дори като основна храна от хора, страдащи от различни хронични заболявания, като например язва, гастроезофагеална рефлуксна болест или киселини, а също и за профилактиката на всички от този списък.

Ако вашият стомах е проблемен, изключително важно е никога да не използвате бял боб за приготвянето на рецептата. Има голяма разлика между него и индийския боб мунг. Последният е доста по-лесно смилаем и не наранява коремната лигавица.

 

Какво трябва да имаме предвид?

На практика няма група от хора, за които кичари може да навреди, с изключение на тези, които имат непоносимост към някоя от съставките му. За тях се препоръчва да потърсят помощта да специалист по отношение на това с какво може да бъде заменен един или друг продукт за направата на кичари.

Поради факта, че е много лесно смилаемо, ястието е подходящо за представители на всички възрасти. Единственото, което трябва да помните, е при храненето на малки деца – не забравяйте, че те трябва да приемат всички видове хранителни групи.

За да постигнете максимален ефект от кичари, правете режими редовно, като се уверите, че ястието, което похапвате, е сготвено по наистина правилната рецепта. През времето между режимите си яжте кичари от време на време, като е добре поне веднъж или два пъти да заменяте напълно с купичка кичари едно цяло хранене, в тези моменти можете да го гарнирате с порция свежи зеленчуци.

Какво е кичари и за какво помага?

Поначало кичари е хипоалергична храна. То не съдържа никакви алергени, включително глутен. Ако все пак смятате, че може да проявите алергична реакция към някоя от съставките й, първо опитайте малко и изчакайте за симптоматика. В такива случаи е най-добре то да бъде приготвено по максимално опростена рецепта, за да можем лесно да разпознаем алергена сред съставките и да го елиминираме.

 

Полезни съвети

Намерете своята любима подправка за кичари! Това може да бъде, например, чубрица или дори див лук. Така то ще се превърне в любимо свежо ястие. Ако режимът ви го позволява, при сервиране можете да нарежете половин краставица на малки кубчета и да я прибавите към своето кичари.

Внимавайте да не го пресолявате.

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *