FB PIXEL

Как аюрведа терапиите подобряват тонуса и настроението?

07.04.2020

Аюрведа е мистична и екзотична индийска система за здраве, щастие и дълголетие. Тя набира все по-голяма популярност в Западния свят. Някои хора се обръщат към нея за превенция на здравословното си състояние, а други – за лечение на болести. Аюрведа масажите влияят по два начина едновременно – чрез физическо въздействие на определени зони и точки по тялото и чрез дълбоко проникване на лечебни масла.

Могат да се втриват и определени билки, не само с ръце, а и чрез потупване с торбички. Те се пълнят с различни лечебни съставки и техниката помага при ставни заболявания, артрити, болки в мускулите и други. Освен за определено заболяване на дадени органи и системи, масажите имат цялостен здравословен ефект за организма.

Чрез аюрведичните терапии се повлиява върху много болести

Най-голям успех има при заболявания на ставите, на отделителната система, женски проблеми като кисти, нередовен цикъл, безплодие, кожни заболявания, двигателни нарушения. Помагат дори и при детски болести като нисък имунитет, настинка с кашлица и недохранване. При психични проблеми също може да се постигне терапевтично въздействие, например при депресия, пристрастеност, безпокойство и други.

Освен за облекчаване на болежки, има и терапии, които подобряват тонуса и настроението. Сред тях е процедура с лечебна кал за сияйна кожа и тонус. При нея над 20 минерали и микроелементи, съдържащи се в калта от Мъртво море, възстановяват тялото и доставят удоволствие на душата. Лепкавата и неприятна тиня има страхотно обезболяващо, противовъзпалително, имунорегулиращо и подобряващо кръвообращението действие. Помага много при рехабилитация и за редица заболявания.

 

Как аюрведа терапиите подобряват тонуса и настроението?

 

Сред най-известните терапии за релакс и по-добро настроение е марма

Тя работи на три нива – тяло, ум и дух. Марма точките се намират там, където два, или повече органа се срещат. В тялото на човека има 107 такива основни точки, някои от които са пряко свързани с чакрите.

Чрез докосване и леко масажиране на марма точките се стимулира и подобрява потокът на жизнената енергия в целия организъм. Така се изчиства натрупаният стрес, изхвърлят се токсини и се освобождават блокажи. Терапията помага още за отпускане на мускулите, намалява напрежението, премахва стреса и преумората.

Аюрведичният масаж Абянга обхваща цялото тяло, като се ползват топли естествени билкови масла. Той успокоява и възстановява психическата и физическата сила и успешно отпуска нервната система. Редовното му прилагане балансира органите, помага за изхвърлянето на токсините, подхранва и подмладява клетките на тъканите. Също така Абянга помага при главоболие, болки в ставите и кръста.

Редуцира дисбаланса, който причинява динамичното ежедневие, проблемите с храносмилането и подуването на корема. Този масаж помага много за обновяването на кожата, засилва имунитета и тонизира мускулите.

Полезните му въздействия не свършват до тук. Той успокоява ума, подхранва сърцето и подсилва костите и нервите. В древните текстове е описан като масажа, който поддържа красотата, младостта и представя дълголетието.

Как аюрведа терапиите подобряват тонуса и настроението?

 

Широдара се нарича друг вид много интересна аюрведична терапия

При нея скалпът, челото и областта, където се намира третото око, биват масажирани от тънка струя топло масло. Именно третото око е центърът на емоциите, усещанията и умът. Това е мястото, където се събират и задържат стрес, безпокойство и напрежение.

Как аюрведа терапиите подобряват тонуса и настроението?

Ето защо този метод влияе добре на всеки, който ежедневно извършва умствена работа, стои на компютър, подложен е на напрежение и продължителен стрес. Широдара е подходяща за хора с психични проблеми, които изпитват тъга, страдат от депресия, или повишена чувствителност. Използва се за пречистване, което помага човек да се отърси от стреса.

 

След терапията се усеща пълна релаксация и блаженство. Освен това, методът е доста ефективен при главоболие, високо кръвно налягане и шум в ушите. Помага още при лечение на очни болести, синузит, неврологични разстройства, алергии, загуба на памет, безсъние, побеляване или окапване на косата, световъртеж, кожни болести и други.

 

Повечето масажни студия предлагат и комбинация от тези масажи по избор на клиента. Например абянга с широдара или абянга с марма. Когато се съчетаят, ефектът е много по-дълбок, споделят специалистите.

 

За подобряване на мускулният тонус и стреса много добре действа и масажът на лицето, наречен Мукха Абянга. Той е традиционен аюрведичен лифтинг масаж с натурални масла.

 

Освен лицето, се обхващат също и шията, раменете и деколтето. Това много ефективно влияе върху намаляването на бръчките и забавя стареенето на кожата. Стимулира се микроциркулацията и лимфният поток, активира се метаболизм cj на кожната тъкан, което допринася за по-сияен тен.

 

Удичил е сред най-ефективните терапии за дълбока релаксация и тонизиране на физическо и психическо ниво

 

Тя представлява цяла система за дълбокотъканен масаж. Ползва се сусамово масло, към което са добавени специфични билки. Чрез прилагане на натиск на някои части от тялото, се допринася за възобновяване на мускулната и нервната система в тялото, стимулира се кръвообращението и се балансира енергийният поток.

 

С този аюрведичен масаж се премахват дълбоко проникналите токсини в ставите и тъканите и това става по естествен начин – чрез отделителната система се отвеждат от тялото и ума. Чрез редовно прилагане на Удичил се постига облекчаване на стреса и болката, отпускат се схващания в мускулите, тонизира се кожата, намалява се тревожността и главоболието.

 

Друг интересен масаж със затоплено билково масло е Падабянга

 

Това е холистична терапия, която се прилага върху стъпалата на краката. Върху тях са проектирани точки, които имат връзка с всички органи и системи в тялото. Основно се лекуват напукани пети, спазми и изтръпване на мускулите, сухожилията, нервните окончания и кръвоносните съдове.

 

Премахва се сухотата на кожата, умората и се подсилват ставите и меките тъкани. Освен това се подобрява зрението, кръвообръщението, активира се имунната система. Падабянга помага при главоболие, хипертония, безпокойство и депресия и активира метаболизма.

Как аюрведа терапиите подобряват тонуса и настроението?

Успокояващ ефект за нервите има и терапията, наречена Широ Абянга

При нея също се използва топло билково масло и се третират цялата глава, врата и раменете чрез масажни движения. Така се подхранват петте сетива, като се фокусира върху „Марма точките“. Масажът отпуска мускулите и нервите, стимулира кръвообръщението и подхранва главата с кръв, богата на кислород.

За положителен ефект върху ума и тялото допринася и детоксикиращата терапия Насям

Тя подмладява мозъчните клетки и подобрява функцията на нервната система. При този метод билковите масла се приемат през носа. За това е доста подходящ при лечение на проблеми с мозъка, очите, ушите, носа и гърлото. Насям изчиства каналите, премахва токсините, стимулира лигавицата на носа и кръвообращението в главата. Помага също така при астма, мигрена и хронично възпаление на синусите.

Има още няколко терапии, които влияят на нервната система и помагат за детоксикация на организма

Средната продължителност на една терапия е от 30 до 60 минути, като се изисква време за подготовка. При някои студия, които ги предлагат, цената на маслата не е включена в обявената за масажа.

Важно е да се знае, че 2 часа преди терапия, човек не трябва да се е хранил, нито да е пил алкохол, кафе, черен чай, или кола. Също така се препоръчва да не са употребявани тютюневи, или наркотични средства.

Ако в деня на масажа, усетите неразположение, или повишена температура, е по-добре да го отложите, съветват специалистите. За да има по-голям ефект при конкретни заболявания е препоръчително да се направи консултация с аюрведичен специалист.

Така след провеждане на пулсова диагностика, той ще препоръча подходящите терапии. Такъв тип консултация се предлага в центровете и аюрведичните клиники в страната. В тях най-често работят индийски терапевти и използват оригинални продукти. Има някои масажи, които е добре да се правят сутрин, други пък вечер.

Затова е най-добре това да бъде преценено от специалист. Също и преди цялостна терапия е нужно човекът да се подложи на диета и да изключи от менюто си месни и млечни продукти за една седмица.

Препоръчва се и пиене на топла вода сутрин на гладно за пречистване. Добре е и след масаж тялото да остане в покой още 15 минути и след това да се вземе душ или вана, без да се използват измиващи препарати.

Специализирана Аюрведа клиник има в апартхотел „Лъки Банско СПА & Релакс“. В нея работят няколко индийци, които използват над 30 вида масла и 120 природосъобразни терапевтични средства. Там се предлага цялостна програма за лечение на различни заболявания и проблеми, като в сайта им има пълна информация за цени, записвания и каква подготовка е нужна.

Как аюрведа терапиите подобряват тонуса и настроението?

Според аюрведичната медицина, балансът и взаимодействието на ума, духа и тялото, се ръководят от вътрешната сила на човек. Именно чрез аюрведичните терапии и масажи се стреми да се постигне едно общо благосъстояние и хармония. Тъй като кожата е най-големият орган в тялото, когато се нанасят масла, те проникват в кръвоносната система.

Така подхранват и премахват натрупаните токсини. Масажът е не само за облекчаване на болката, но и превантивно лечение, което повишава кръвообръщението, стимулира лимфната система и съживява тялото.

Един ритуал може да е отпускащ и релаксиращ и същевременно да зареди тялото с много енергия. Ако се прилага ежедневно, може да има множество ползи върху организма.

Постига се повишена циркулация, особено на нервните окончания, тонизират се мускулите, успокоява се нервната система, повишава се концентрацията. Кожата става по-мека и гладка, сънят става по-дълбок, а издръжливостта през деня по-голяма. Повишава се концентрацията и се стимулира дълголетие.

За най-добър цялостен ефект е препоръчително да се посети специализирано място, където се правят аюрведични терапии. Така ще може според персоналните оплаквания на всеки човек да се прецени кой масаж е най-подходящ за него и с какво да се съчетае за да има по-голям ефект.

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *